یادواره شهیدان و رزمندگان گروه توپخانه 61 محرم

۵۶۴بازدید

تشخیص دقیق محل آتشبار دشمن با رادار آتش‌یاب

تشخیص دقیق محل آتشبار دشمن با رادار آتش‌یاب

رادار آتش یاب گونه ای کمتر شناخته شده از سامانه های راداری هستند که به طور کلی ماموریت اصلی آنها کشف نقاط شلیک پرتابه های راکتی، خمپاره و توپخانه از سوی دشمن و به طور کلی هرگونه آتشبار و همچنین ماموریت ثانویه آنها هدایت دقیق آتش خمپاره و توپخانه خودی برای اصابت دقیق به هدف است.

در حقیقت استفاده از این رادارهای آتش یاب این قابلیت را برای یگان های رزمی زمینی ایجاد می کند تا با ردگیری مسیر حرکت پرتابه های خمپاره، راکتی و توپخانه محل آتشبار آنها را پیدا کنند و با استفاده از آتش خودی، منشأ آنها را زیر آتش برده و نابود کنند.

مکانیزم عملکرد این نوع از رادارها اینگونه است در افق روبروی خود یک لایه الکترونیکی را تشکیل می دهد که این لایه به طور منظم در هر ثانیه چندین بار توسط رادار اسکن می شود، پرتابه های متخاصم پس از شلیک باید از این لایه عبور کنند، هنگامی که از این لایه نامرئی ایجاد شده توسط رادار عبور کنند، سیستم به صورت خودکار آن ها را ردیابی و مختصات و ارتفاع محل پرتاب را به اپراتور ارائه می کند.

کادر قرمز: تشکیل لایه الکترونیکی با سکتورهای دایره ای در افق رادار- کادر زرد:شلیک آتشبارهای دشمن و کشف نقاط شلیک توسط رادار

 

در دنیا تنها ۱۳ کشور قادر به ساخت این نوع از رادارها هستند که جمهوری اسلامی ایران هم یکی از این کشورها است و در سال های گذشته صنایع دفاعی کشورمان موفق به طراحی و ساخت رادار آتش یاب شده اند. این رادار که در ایران با نام های «بشری» و «نوید» شناخته می شود، راداری برد متوسط و آرایه فازی در باند S است که برای موقعیت یابی محل پرتاب پرتابه های دشمن در سه کلاس خمپاره، توپخانه و موشکی استفاده می شود و این قابلیت را دارد تا برای تصحیح آتش توپخانه و یا خمپاره خودی نیز استفاده شود.

رادار آتشیاب ساخت ایران می تواند از محل استقرار خود ۹۰ درجه را به سرعت اسکن کند و همچنین قابلیت تشخیص موقعیت پرتاب ۶ پرتابه را به طور همزمان دارد.

مقاومت در برابر جنگ الکترونیک و قابلیت اجرای ماموریت در محیط جنگ الکترونیک مطلق از دیگر ویژگی های این رادار ایرانی است. قابلیت دیگر این سامانه، تاکتیکی بودن آن است چرا که تمام اجزا و سیستم های آن بر روی یک خودرو نصب شده است و همچنین در جایی که معمولا دیگر رادارهای آتش یاب در دنیا بین ۴ تا ۶ نفر خدمه برای آماده به کار شدن نیازمند هستد، این رادار تنها توسط ۲ اپراتور و در زمان کوتاهی قابل عملیاتی شدن است.

علاوه بر تشخیص دقیق محل پرتاب راکت، خمپاره و یا توپخانه دشمن، این رادار همچنین این توانمندی را دارد که محل اصابت پرتابه های متخاصم را هم پیش بینی کند تا با اعلام هشدار زودهنگام از تلفات جلوگیری شود.

قابلیت کنترل از راه دور، ارسال اطلاعات به مراکز فرماندهی و کنترل و همچنین قابلیت عملیاتی شدن در زمان بسیار کم (زیر ۱۵ دقیقه) از دیگر ویژگی های رادار آتش یاب ایرانی است. برد کشف این رادار در حالت های مختلف بین ۸ تا ۲۵ کیلومتر است که به ترتیب برد کشف ۸ کیلومتر آن برای پرتابه های خمپاره و برد کشف ۲۵ کیلومتر آن برای پرتابه های راکتی است.

استفاده از رادارهای آتش یاب موضوعی حیاتی برای یگان های زمینی است تا بتوانند نقاط پرتاب پرتابه های دشمن را کشف کنند و آن را زیر آتش قرار بدهند، دستیابی کشورمان به فناوری مهم و پیچیده ساخت این نوع رادارها، در حقیقت بیانگر آن است که ایران می تواند منشأ هرگونه آتش و یا گلوله ای را که علیه نیروهایش شلیک شود را پیدا و آن را زیر آتش خود قرار دهد.

این موضوع از آنجا اهمیت پیدا می کند که طی سال های گذشته شاهد این موضوع بوده ایم که گاها در درگیری های میان برخی از کشورهای همسایه، مناطقی از نواحی مرزی کشورمان مورد اصابت گلوله هایی از طرفین قرار گرفته است که معمولا هیچکدام از طرف های جنگ زیر بار آن نرفته و طرف دیگری را محکوم کرده اند، بکارگیری این نوع رادارها، به طور دقیق می تواند منشأ این گلوله ها را مشخص کند.

منبع : خبرگزاری فارس

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی