نام پدر: احمدرضا
تاریخ تولد: 9-2-1336 شمسی
محل تولد: خراسان شمالی - اسفراین 
بسیجی-متاهل
فرمانده توپ
تاریخ شهادت : 29-1-1366 شمسی
محل شهادت : بانه
گلزار شهدا: رویین 
خراسان شمالی - اسفراین
به گزارش خبرنگار دفاع پرس در بجنورد، «زین العابدین اختیاری» در 9 اردیبهشت ماه 1336 در اسفراین از توابع خراسان شمالی به دنیا آمد، پدرش احمدرضا و مادرش گل‌بیگم نام داشت. زین العابدین در حد خواندن و نوشتن سواد آموخت و کارگر کارخانه یخ بود.
وی در سال 1358 ازدواج کرد و صاحب 2 پسر به نام های موسی و حسین و 2 دختر به نام های فاطمه و سکینه شد.
زین العابدین به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت و در بیست و نهم فروردین 1366 با سمت نیروی واحد توپخانه در بانه توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به پا شهید شد و پیکر مطهرش را در گلزار شهدای روستای روئین از توابع خراسان شمالی به خاک سپردند.

بخشی از وصیت نامه شهید زین العابدین اختیاری:

دیر است که بنویسم از تعلقات، آری خواهم نوشت از نیازم که بیشتر شده از نمازم.

من خواستم چند جمله‌ای را بنویسم، خدا را شاکرم که فرصتم داد اولا پسرانم را به تقوی هدایت می‌کنم، مادرتان را قدر بدانید، همچنین مادر بزرگتان. ثانیا دخترانم را به حجاب سفارش می‌کنم، مبادا با بی‌حجابی خون شهیدان را پایمال کنید. ثالثا همسرم را به استقامت و صبر در روزهای سخت سفارش می‌کنم.

راهی که می‌روم برگشتی ندارد، راه خدا و برای خداست، پس غمگین نشوید. من میروم تا شما راحت باشید. من می‌روم تا همه بدانند رهبر و امام ما پشتیبان دارند.

فرزندانم! دیر است می‌خواهم بروم فقط بدانید من چیزی ندارم که وصیت مادی کنم. مواظب خودتان باشید، همسر عزیزم فاطمه، موسی، حسین و دردانه‌ام سکینه