نام پدر:سیدمحمد

تاریخ تولد :1350/1/1شمسی

محل تولد :اسفاد-زیرکوه-قائنات

بسیجی

محل شهادت :جزیره مجنون

تاریخ شهادت : 1365/5/1شمسی

 گلزارشهدا:اسفاد 

خراسان جنوبی - قائنات


شهید بزرگوار سید مصطفی اسماعیلی اسفاد به تاریخ 1/1/1350 در روستای اسفاد از توابع شهرستان زیرکوه ، در خانواده ای مذهبی و به دوراز وابستگی های مادی پرورش یافت و بعد از سپری کردن دوره دوم راهنمایی ، به جهت شوق و علاقه زیاد به فراگیری تعالیم اسلامی ، در مدرسه علمیه شهرستان قاین ثبت نام کرد و دو سال در آنجا مشغول به تحصیل شد . 

همزمان با تحصیل در حوزه علوم اسلامی و حضور در سنگر علم و دانش ، در سنگر بسیج هم به خدمت مشغول بود و شبهای زیادی در مسجد جامع شهر، با شور و علاقه به حفاظت و پاسداری از دستاوردهای انقلاب می پرداخت و نگهبانی می داد . شوق وافر و روز افزون این شهید برای دفاع از مرز و بوم اسلامی و آرمان های مقدس نظام ، او را بر آن داشت تا به قسمت پذیرش سپاه پاسداران مراجعه نموده و علیرغم سن و سال کم ، با دستکاری در تاریخ تولد و افزودن دوسال به سنش ، ثبت نام نماید ، چرا که او حضور در جبهه را ، تداوم راه برادر شهید خود ، سید ابوطالب می دانست و برای رسیدن به آرزوی خود و نوشیدن شربت شهادت ، این اقدام را انجام داد .

 شهید عزیز پس از طی یک دوره 45روزه آموزشی در پادگان قدس شهرستان قاین ، به جبهه غرب وکامیاران اعزام شد . و پس از آن به مدت سه ماه برای دفاع از مرزهای اسلامی با متجاوزین بعثی به نبرد پرداخت . 

دفعه دوم درحالی که هنوز بیش از 20 روز از اعزامش به جبهه نگذشته بود ، در تاریخ 1/5/1365 در دیار عاشقان ، جزیره مجنون ، بر اثر اصابت گلوله به فیض عظمای شهادت نایل شد و در جوار رحمت الهی به برادر شهید خود پیوست.